تبلیغات
تاریخ اسلام - مطالب شهریور 1396
حقیت راستین

معرفی مسجد زیتونیه تونس

نویسنده :عباس صفری
تاریخ:سه شنبه 28 شهریور 1396-10:26 ب.ظ


پس‌ از فتح‌ تونس‌ توسط‌ اعراب‌ در سال‌ 79 هجرى‌ (698 میلادى‌)، براى‌ اقامه‌ى‌ نماز و نشر دین ‌اسلام‌ نیاز به‌ مساجد رخ‌ نمود. از این‌ رو به‌ همت‌ شیخ‌ حسان‌ بن‌ نعمان‌ غسانى‌ اولین‌ مسجد در شمال‌ افریقا ساخته‌ و «مسجد جامع‌ زیتونه‌» نامیده‌ شد. علّت‌ این‌ نام‌ گذارى‌ آن‌ بود كه‌ در معبدى‌ كه ‌مسجد در آن‌ بنا گردید درخت‌ زیتونى‌ وجود داشته‌ است‌. هم‌ چنین‌ گفته‌ شده‌ است‌ به‌ علت ‌فراوانى‌ درختان‌ زیتون‌ در منطقه‌اى‌ كه‌ مسجد در آن‌ بنا گردید نام‌ «زیتونه‌» بر آن‌ نهاده‌ شد.

در سال‌ 250 هجرى‌ (864 میلادى‌) در دوران‌ خلیفه‌ المستعین‌ بالله، ابو ابراهیم‌ احمد اغلبى‌ گنبد مسجد را ساخت‌.

مسجد جامع‌ زیتونه‌ بر اساس‌طرح‌ مسجد قیروان‌ ساخته‌ شده‌ است‌. این‌ مسجد عرصه‌اى‌ مستطیل‌ شكل‌ دارد 

در صحن‌ مسجد جامع‌ زیتونه‌ آب‌انبارى‌ وجود دارد كه‌ یاد‌آور دوران‌ خشكسالى‌ پدید آمده‌ در تونس‌ در سده‌‌هاى‌ گذشته‌ است‌. در این‌ مسجد همچنین‌ كتابخانه‌اى‌ ارزشمند ساخته‌ شده‌ كه‌ هزاران‌ كتاب‌ را در خود جاى‌ داده‌ است‌. بناى‌ این‌ كتابخانه‌ به‌ سال‌ 616 هجرى‌ (1393 میلادى‌) باز مى‌گردد.

گفتنی است؛  هم اکنون این مسجد تاریخی یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری در کشور تونس به شمار می آید.

مسجد زیتونیه در تونس با قدمتی بیش از هزار سال از دیرباز تا کنون محلی برای تدریس علوم مختلف بوده و در دنیای اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد در واقع بسیاری از دانشمندان مسلمان از این مسجد فارغ التحصیل شده اند که ابن عرفه ، ابن خلدون (پدر تاریخ نگاری نوین) و امام مزاری از جمله معروف ترین آن ها بوده اند .
نوع مطلب : اماکن تاریخی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

در بعضی سخنرانی ها گفته می شود که قبه الصخره که اهمیت چندانی ندارد را به جای مسجد الاقصی در تصاویر نشان می دهند تا افکار مسلمانان را منحرف کنن آیا این سخن صحیح است؟

نویسنده :عباس صفری
تاریخ:پنجشنبه 2 شهریور 1396-12:47 ب.ظ


در ابتدا باید این نکته را  تذکر داد که اطلاق نام مسجد الاقصی به مسجدی که امروزه به این نام مشهور است، اصطلاح جدیدی است و مقصود مورخان قدیم هنگامی که از مسجد الاقصی نام می‌بردند، تمام و یا قسمتی از صحنی است که حصارها و برجها و باروها بر مبنای آن استوار است و در آن بابهایی قرار دارد که به هنگام اسراء و معراج معروف و مشهور بوده است[1] مسلمانان به‌مکانی که مسجد عمر، مسجد جامع قبلی(مسجد الاقصی) و قبةالصخره در آن واقع شده‌اند، «حرم‌الشریف» و مسجد الاقصی می‌گویند.در واقع به همه محوطه‌ای که بناها در آن وجود دارد، مسجد الاقصی گفته می‌شده است.

اولین مسجدی که در محدوده حرم مسجد الاقصی ساخته شد مسجد عمر می باشد . وقتی عمر بن خطاب پس از فتح اورشلیم به این شهر آمد، مسجد الاقصی و سایر اماکن مذهبی اسلامی وجود نداشت. او مسجدی را در صحن تپه و کنار معابد پیشین ساخت که به مسجد عمر شهرت یافت.[2]

دومین مسجد ساخته شده در محدوده حرم شریف قبة الصخره‏ است، ساختمانى در بیت المقدس، كه در 69- 72 هجرى قمرى به وسیله عبد الملك بن مروان، خلیفه اموى، بر گرد تخته سنگى (صخره) بنا شد. ساختمانى است به شكل هشت ضلعى منتظم. بر قطعه‏اى از یك ستون مرمرین در جنوب غربى صخره «قدم محمد» قرار دارد، كه جاى پاى محمد (ص) است در شبى كه به معراج رفت. [3]بنابراین میتوان گفت قداست این مکان از بقیه مکان ها در بیت المقدس بیشتر است.

اما اکثراً مردم تصاویر گنبد طلایی قبه‌الصخره با مسجدالاقصی را اشتباه می گیرند.

سومین مسجد مسجدی است که در بین مردم به مسجد الاقصی مشهور است و توسط پسر عبدالملک بن مروان در سال 86-72 ساخته شد. این مسجد در محوطه حرم شریف به طرف جنوب زمین حرم در فاصله پانصد متری مسجد صخره، قرار دارد. ساختمان مسجد در سال ۷۰۵ میلادی به پایان رسیده[4]

در پاسخ به سوال باید گفت که هر دو مسجد قبه الصخره و مسجد الاقصی برای مسلمانان دارای اهمیت فراوانی است  ولی نزاع مسلمانان و صهیونیست ها بر سر مسجد الاقصی است زیرا یهودیان قصد تخریب مسجد الاقصی را دارند تا هیکیل سلیمان را از زیر این مسجد بیرون بکشند

 [1] حمیدی، ص۱۸۴ و ۱۸۵.

[2] طبری، ج ۳، ص۱۰۶.

[3] تاریخ اورشلیم (بیت المقدس) / 17 / صخره(قبة الصخره) ..... ص : 17

[4] حمیدی، ص۱۸۳.
نوع مطلب : شبهات تاریخی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()