تبلیغات
تاریخ اسلام - علت حمله مغولان به ایران
حقیت راستین

علت حمله مغولان به ایران

نویسنده :عباس صفری
تاریخ:شنبه 2 بهمن 1395-10:23 ب.ظ

چنگیز خان پس از چیره شدن بر چین و بخشی از آسیای میانه با خوارزمشاهیان همسایه شد. خواسته چنگیز خان بازکردن راه بازرگانی میان ایران و چین بود. او در ابتدا، نسبت به سلطان محمد خوارزمشاه ادب و احترام را رعایت نمود، ولی این پادشاه با تدابیر خصمانه خود موجب غضب خان مغول را فراهم کرده و هجوم او را به ممالک اسلامی باعث گردید.

حمله مغول در پی قتل ۴۵۰ بازرگان مسلمان مغولی در شهر اترار آغاز شد.در ترجمه تاریخ ابن خلدون ؛ ج‏4 ؛ ص749شرح واقعه اینگونه آورده شده :

رسولان چنگیزخان با هدایایى از زر و سیم و نافه‏هاى مشك و سنگ پشم و جامه‏هاى ختایى بافته از كرك شتر سفید بیامدند و گفتند كه او پادشاه چین و تركستان است و اینك مى‏خواهد روابط دوستانه برقرار كند و بازرگانان از دو سو درآمد و شد باشند. چنگیز در پیام خود براى خوشدل كردن سلطان خوارزمشاه او را چون عزیزترین فرزندان خود خطاب كرده بود. سلطان از این عنوان به خشم آمد و آتش كینه در دلش افروخته شد. محمود خوارزمى از رسولان چنگیز را بخواند و به او انعام داد و خواست كه در آنجا براى او جاسوسى كند و پرسید: آیا درست است كه او خود را پادشاه چین خوانده و بر طمغاج  مستولى شده؟ او تصدیق كرد. سپس از میزان لشكریان او پرسید. محمود از آنچه بود كمتر گفت. سپس سلطان محمد، چنگیز را بدان سبب كه او را فرزند خود خطاب كرده است نكوهش نمود.

سلطان رسولان را با این پیام كه حاضر است كه باب دوستى و بازرگانى میان دو طرف باز باشد، روانه نمود.

پس از این قرارداد جمعى از بازرگانان مغول به شهر اترار آمدند. فرمانرواى آنجا ینال خان [معروف به غایرخان‏] پسر دایى سلطان خوارزمشاه بود. بازرگانان اموال خود به او عرضه داشتند. ینال به سلطان نامه نوشت كه اینان كه آمده‏اند بازرگان نیستند جمعى جاسوسان اند. سلطان نوشت كه از ایشان برحذر باشد. ینال خان اموالشان را بستد و خودشان را در نهان بكشت. خبر به چنگیز رسید و پیامى نكوهش‏آمیز به سلطان داد و گفت اگر ینال‏خان چنین‏كرده است او را نزد من بفرست و در نامه خود تهدیدهاى سخت كرده بود. سلطان به هم برآمد و رسولان را بكشت.

خبر به چنگیز رسید، لشكر در حركت آورد و عزم بلاد خوارزمشاه نمود. سلطان براى تعمیر باروهاى سمرقند خراج دو سال سمرقند را پیشاپیش از مردمش بستد. و خراج سال سوم را براى بسیج كردن سوارانى جهت دفاع از شهر.

خوارزمشاه به نبرد چنگیز لشكر بیرون آورد. میان دو طرف نبردى سخت درگرفت و از هر دو سو جمع كثیرى كشته شدند. در این پیكار لشكر خوارزمشاه تار و مار شد. وکل سرزمین ایران مورد هجوم قرار گرفت.

چون چنگیزخوان با هدف انتقام وارد ایران شد حمله او موجب تشکیل حکومت نگردید وتنها ویرانی نسیب ایران شد و درسومین لشکرکشی در سال ۱۲۵۴ میلادی (۶۵۴ ه ق) چهل سال پس از شکست و فرار سلطان محمد خوارزمشاه، با هجوم هولاکوخان به ایران و نابودی خلافت عباسی سلسله ایلخانیان ایجاد شدنوع مطلب : شبهات تاریخی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر